• TurkishEnglishGermany

Ankara Tu-Na Soğutma

Ankara Tu-Na Soğutma

MENÜ

Açık Devre Su Soğutma Kulesi

ATN AÇIK DEVRE SU SOĞUTMA KULESİ YAPIMINDA KULLANILAN MALZELER:

  • Su Soğutma Kule imalatını başlıca galvanizli 2mm İla 4mm arasına sac kullanılmaktayız. Galvaniz sac üzerine epoksi özellikli statik fırın pütürlü boya kullanılmaktır.
  • Su Soğutma Kulesi İç Dizaynında; Enerji tasarrufu, su kazanımı, su kaybının önlenmesi için damla tutucular kullanılır.
  • Su Soğutma Kulesi İç Dizaynında; Fıskiye (nozul) galvanizli borulara delikler açılarak monte edilir. Suyu serpme esnasında su içindeki buhar ayrışmakta ve suya karışmadan doğaya atılmaktadır. Fıskiyeler rutubetten ve ısıdan etkilenmez.
  • Su Soğutma Kulesi İç Dizaynında; Bigudi dolgusu hava giriş panjurlarının üzerinde ve su dağıtım sisteminin altında koyularak, suyu dağıtarak soğumasını sağlar.
  • Su Soğutma Kulesi Dış Dizaynında; Aksiyal fan kullanılmaktadır.Aerodinamik tasarımlı fan kanatları sayesinde ses seviyesi  en düşüktedir. Elektrik tüketiminde de tasarrufludur.
  • Su Soğutma Kulesi Dış Dizaynında; Kule yanlarında açılan panjur (menfez) yerleri kulenin dışardan hava alıp, kulenin  suyu  soğutmasına yardımcı olmaktadır.
  • Su Soğutma Kulesi Dış Dizaynında; Elektrik panosuda yer almaktadır.
  • Su Soğutma Kulesinin kullanım kolaylığı için kule üzerinde etiketler bulunmaktadır.

ATN  Su Soğutma Kulesi Nasıl Çalışır ?

 

Su soğutma kuleleri çalışma prensiplerine göre karşı akışlı ve çapraz akışlı kuleler olmak üzere ikiye ayrılır. Karşı akışlı su soğutma kulelerinde su yukarıdan aşağı süzülürken hava aşağıdan yukarı hareket eder. Çapraz akışlı su soğutma kulelerinde su yukarıdan aşağı inerken hava akımı yataydır. Son yıllarda karşı akışlı kuleler tercih edilmektedir.
Cebri çekişli karşı akışlı tip su soğutma kulelerinde, işletmeden ısınıp gelen su, özel olarak imal edilmiş su dağıtım sistemi ve fıskiyeler yardımı ile kulenin tüm kesitine yukarıdan aşağı doğru homojen olarak püskürtülür. Püskürtülen su kütleleri, kule dolguları arasından süzülerek parçalanır. Dış ortamın nemine sahip hava, motor fan grubu yardımı ile dolgular üzerinden aşağıdan yukarıya doğru emilir. Dolgu soğutma yüzeyinde hava ile buluşan su havaya ısı vererek soğur ve az bir kısmı buharlaşır. Soğuyan su kulenin soğuk su havuzunda toplanarak işletmeye gönderilir. Suyun buharlaşması sonucu nemi artan hava (doyma oranına yakın), kulenin en üstünde bulunan fan bacasından atmosfere atılır.

Termodinamik esaslarına göre; buharlaşan her bir gram suyun faz (hal) değişimini gerçekleştirebilmesi için yaklaşık 540 Kalori enerji sistemden emilir.

Bu yaklaşımla; sistemde dolaşan suyun  her 6 ºC soğuması için yaklaşık su debisinin % 0,9’ unun buharlaşması gerekmektedir, buna su soğutma kulesi buharlaşma kaybı denilmektedir.
Bu miktar aşağıdaki formülle hesaplanabilir;

Buharlaşma Miktarı (m³/h) = 0.00085 x 1.8 x Debi (m³/h) x (Tg—Tç)

Sipariş
« 1 arasında 2 »